Páté místo je úspěch, my jsme ale chtěli medaili.

Páté místo je úspěch, my jsme ale chtěli medaili.

 

Od 18. do 20. srpna hostil irský Limerick mistrovství světa v karate JKA. Světový šampionát této organizace se koná jednou za 3 roky a českolipští karatisté z oddílu Shobu Academy ani letos nechyběli v oficiální nominaci reprezentačního trenéra Richarda Růžičky. Pro Jana Drobečka a Jakuba Kolka to byl již třetí světový šampionát (Thajsko 2011, Japonsko 2014), pro juniorského reprezentanta Filipa Víta to byla premiéra.

Celá reprezentace odletěla do místa konání již ve středu 16. srpna a ubytovala se v kampusu University of Limerick, kde se odehrávalo celé mistrovství, což mělo své kouzlo a nesporné klady. Sportovní hala, rozcvičovací hala, stravovací zařízení a ubytování pro všechny účastníky mistrovství byly na jednom místě.

V pátek se konal turnaj všech mládežnických kategorií od 9 do 21 let. V sobotu proběhly eliminace individuálních i týmových kategorií dospělých a neděle pak patřila finálovým soubojům o medaile. Přesto, že Filip prodělal před světovým šampionátem nepříjemnou virózu, odjížděl na MS s ambicemi, dostat se v disciplíně kata do finálové osmičky. První dvě kola soutěže probíhají klasickým praporkovým systémem, prohra znamená konec v soutěži. V prvním kole měl Filip štěstí na los, protože dostal soupeře z Madagaskaru, který se turnaje nakonec nezúčastnil. V druhém kole se k němu ale štěstí otočilo zády. Narazil na pozdějšího vítěze celé kategorie Japonce Nakatu. Přesto, že mu podlehl jednoznačně 0:4, Filip předvedl kvalitní výkon a byl Japoncovi zdatným soupeřem, jako málokdo z celého závodního pole.

Výsledkově naopak Filip vynikl spíše v disciplíně kumite, která není jeho prioritou. V prvním kole jednoznačně porazil Australana, v druhém kole svedl dlouhou, skoro šesti minutovou úspěšnou bitvu se závodníkem z Haiti a dostal se tak mezi nejlepších 16 borců. Ve třetím kole prohrál v podobně vyrovnaném souboji a odvezl si tak umístění na 9.-16.místě.

Sobotní program začal tradičně týmovými kategoriemi. Český národní kata tým, jehož součástí jsou i českolipští Kolek s Drobečkem, jel na turnaj s ambicemi nejen finálovými, ale dokonce medailovými. Letos se jim totiž povedlo po pěti letech vyhrát znovu evropský titul a tak chtěli na tento úspěch navázat . Osmnáct týmů bylo nalosováno do dvou semifinálových skupin a z každé postupovaly 4 nejlepší do nedělního finále. Češi vyfasovali evidentně slabší skupinu, ale po nepříliš vydařeném výkonu byli nakonec rádi, že proklouzli do finále z poslední postupové příčky.

Sobotní odpoledne patřilo soutěžím jednotlivců. Zde se ani Drobeček ani Kolek výrazněji neprosadili. S výkonem mohli být oba spokojeni, odpovídal jejich připravenosti, bohužel jim ale soupeři v prvních kolech byli nad síly. Alespoň se oba reprezentanti mohli soustředit na finále týmů, které je čekalo druhý den.

Celý finálový blok se odehrával na jednom zápasišti, kam se ubírala pozornost všech diváků v hale. Kategorie kata tým muži šla na řadu jako druhá v pořadí. Týmy netrpělivě čekaly na systém nalosování, protože nikdo nechce jít ve finále první. Jen připomínám, že týmy předvádějí svoji sestavu a rozhodčí ji ohodnotí body. Jít první je nevýhodné, protože sudí netuší, jak dobré výkony ještě přijdou a tak nastaví průměrné známky. Bohužel Černý Petr vyšel na český národní tým a kluci tak nastupovali jako první. I přes velký aplaus a standartní výkon to bohužel nestačilo na lepší, než 5.místo.

„V historii českého karate se povedlo pouze Petře Cífkové z Žatce získat medaili na MS JKA a tak i 5.místo je cenný úspěch, ale co si budeme nalhávat, pro páté místo jsme si nejeli,“ říká na umístění Jakub Kolek.

 

Výsledky členů oddílu SHOBU Academy na MS v karate JKA

Soutěž jednotlivců

Filip Vít – Kata junioři 18-20 let (44 účastníků) – 2.kolo prohra s pozdějším mistrem světa z Japonska

Filip Vít – Kumite junioři 18-20 let (46 účastníků) – 9.-16.místo. První kolo výhra nad Australanem, druhé kolo výhra nad reprezentantem Haiti, třetí kolo prohra s pozdějším vicemistrem světa z Chile.

Jakub Kolek – Kata senioři (117 účastníků) – 1.kolo prohra s Američanem. Základní souboj 2:2 na praporky, opakovaný duel znovu 2:2, hlavní sudí přisoudil výhru Američanovi

Jan Drobeček – Kata senioři (117 účastníků) – 1.kolo prohra se Španělem 0:4 na praporky

Soutěž týmů

Česká republika (Drobeček, Kolek, Zdobinský) – Kata tým muži (18 tymů) – 5. místo

Tento článek byl přidán v kategorii Články.