Své mistrovství jede ukázat až na olympiádu…

Své mistrovství v karate jede ukázat až na olympiádu pro neslyšící. V náročné cestě za medailemi pomáhal Vachoutové i českolipský trenér Drobeček.

Provozovat sport na vrcholové úrovni vždy znamená maximální dřinu a odříkání, a jinak tomu není ani u Báry Vachoutové, české reprezentantce v karate. Její sportovní příběh se ovšem od většiny karatistů, se kterými se potkává na Národních pohárech, přeci jen liší. Bára trpí 93% ztrátou sluchu, ani to jí však nebrání porážet sportovce bez handicapu a vyhrávat medaile.

Pro ně si jede i do Brazílie, kde bude reprezentovat Českou republiku na olympiádě pro neslyšící. Aby byla šance na úspěch co největší, pomáhal Vachoutové s přípravou i Jan Drobeček, trenér a zakladatel Shobu Academy v České Lípě.

Tzv. Deaflympiáda, tedy světové hry pro neslyšící, jsou sportovní akcí konanou od roku 1924, a byť její název možná slyšíte poprvé, ve světě neslyšících sportovců má obrovskou prestiž. I to je důvod, proč Barbora Vachoutová věnovala přípravě na tuto akci poslední dva měsíce své maximální úsilí, pod vedením trenéra Drobečka.

„Báru jsem znal z Národních pohárů, registroval jsem, že má handicap, ale nevěděl jsem, že až takto vážný. V soukromém životě kompenzuje svou ztrátu sluchu odezíráním a naslouchátkem, během zápasů však tuto kompenzační pomůcku mít nemůže, přesto je schopná porážet své zcela zdravé soupeře,“ popisuje úspěchy Vachoutové Drobeček.

V brazilském Caxias do Sul, kde se bude soutěž odehrávat, se Vachoutová představí v disciplíně Kata jako nejmladší česká zástupkyně a možná i jako nejmladší karatistka na celém světě v seniorské kategorii. Potřebného účastnického věku 16 let totiž vicemistryně České republiky v kategorii Kata dovrší během cesty na tuto akci.

O tom, jak moc je Bára ochotná jít za svým cílem, svědčí fakt, že se svou maminkou cestují za Janem Drobečkem každý týden do České Lípy až z Písku. Možná že i oněch 200 kilometrů byla svým způsobem příprava na dlouhou cestu, která je v nejbližších dnech čeká.

Že se příprava s trenérem, který má na svém kontě mezinárodní úspěchy jak v zápasnické, tak i trenérské kariéře, vyplatila, už je jasné. Bára v Brazílii vybojovala bronzovou medaili!
Že se příprava s trenérem, který má na svém kontě mezinárodní úspěchy jak v zápasnické, tak i trenérské kariéře, vyplatila, už je jasné. Bára v Brazílii vybojovala bronzovou medaili!

Tento článek byl přidán v kategorii Články.