Z Bratislavy vezeme stříbro a bronz

O víkendu se konal 37.ročník velké ceny Slovenska. Tento turnaj je silně obsazen nejen co do počtu závodníků, ale hlavně co do jejich kvality. Soutěže se účastní státní reprezentace nejbližších států a i proto je turnaj zařazen do sledování reprezentace ČSKe a bude k němu přihlíženo při sestavování nominace na ME seniorů (květen) a MS kadetů, juniorů a U21 (říjen).

Českolipský oddíl Shobu Academy na tomto turnaji reprezentovala dvojice závodníků, kteří byli nominováni na turnaj trenérem státní reprezentace. Filip Vít a Milan Zítko startovali v kategorii kata U21 (18-20 let), Milan Zítko startoval také za seniory. Společně s ústeckým kolegou Šimonem Brandou startovali také v disciplíně kata tým.

Celý turnaj otevírala prestižní kategorie kata seniořů, kde mimo jiné startovali současní nejlepší závodníci se Slovenska, Polska a špička Maďarského národního týmu. Českou republiku zde reprezentovala hned osm reprezentantů. Českolipský Milan Zítko narazil hned v prvním kole na nejlepšího polského reprezentanta, kterému podlehl 0:5 na praporky. Polský závodník ale prošel až do finále a tak se Milan dostal do opravné části pavouka. V prvním kole oprav porazil ukrajinského reprezentanta 4:1 a v dalším souboji prohrál se slovenským medailistou z evropského šampionátu 1:4 a skončil tak na 7.místě jako nejlepší z Čechů.

Filip Vít během kata Gojushiho Sho (foto: Dusan Havlicek)

Milan Zítko během kata Gojushiho Sho (foto: Dusan Havlicek)

Po ukončení hlavní mužské kategorie se rozjela kategorie kata U21. Zde měl Milan opět tvrdý los, když narazil na pozdějšího vítěze Daniela Havlíčka ze Slovenska, kterému podlehl 0:5. Na Filipa Víta čekal v prvním kole také Slovák, ale Filip si s ním dokázal poradit a porazil ho 3:2. V druhém kole čekal Filipa polský závodník, se kterým svedl vyrovnanou bitvu a nakonec mu podlehl 2:3. Polák bohužel neprošel do finále a pro Filipa tak soutěž skončila. V opravách se pak předvedl ve výborné formě Milan, když porazil 3:2 Tamborlaniho z Brna a rovněž 3:2 porazil Poláka Dobrzynskiho. Milan tak znovu skončil nejlépe z Čechů a obsadil třetí místo.

Následovala soutěž kata týmů. V hlavní seniorské kategorii byly přihlášeny jen tři týmy. Český národní juniorský tým (Říha, Bartuška, Richter), chorvatský tým a českolipský Shobu Academy. Kluci byli nalosováni rovnou do finále, kde se utkali českým národním týmem. Trojice Branda, Vít, Zítko spolu trénuje teprve druhým měsícem a tato soutěž byla jejich premiérou. Projevila se na nich nervozita a při jejich synchronním cvičením se několikrát lehce rozešli. Ve výsledku pak prohráli s českým národním týmem 1:4, ale i tento jeden praporek je určitě dobrým příslibem do budoucnosti.

Tento článek byl přidán v kategorii Články.