Bronz na MČR

Milan Zítko získal bronzovou medaili na Mistrovství České republiky v olympijském karate

V sobotu a v neděli se konalo v Praze Mistrovství České republiky v karate. Celý turnaj byl pozitivně poznamenán skutečností, že se karate prostřednictvím světové federace karate (WKF) objeví na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020. Organizátoři a funkcionáři Českého svazu karate, který je členem světové federace karate, tuto skutečnost často skloňovali a užívali si ten pocit, že mohou o tomto mistrovství prohlašovat, že je to Mistrovství republiky v olympijském karate.

Náš mladý oddíl SHOBU Academy na tomto šampionátu reprezentoval pouze Milan Zítko, který se nominoval hned ve dvou kategoriích (kata U21, kata senioři). Turnaj odstartoval jako obvykle v 9 hodin ráno kategoriemi juniorů a U21. V kategorii do 21 let se nominovalo 13 borců z celé České republiky. Pro ty, kteří nesledují olympijské karate každý den, doplňuji, že turnaj ve všech kategoriích a disciplínách probíhá klasických vyřazovacím způsobem (pavouk) s opravami. V opravách se spolu utkají postupně ti závodníci, kteří prohráli s finalisty.

Milan v prvním kole narazil na soupeře z Rakovníka, kterého porazil jednoznačně 5:0 na praporky a postoupil tak mezi nejlepších osm. Ve čtvrtfinále ho čekal silný soupeř z Prahy (Matouš Pechar), se kterým nakonec prohrál 1:4. Aby se Milan dostal do oprav a mohl pomýšlet alespoň na bronzovou medaili, potřeboval, aby Matouš postoupil do finále. Matouš nejen že postoupil do finále, ale dokonce celou kategorii vyhrál a stal se tak mistrem republiky. Milana tedy čekal zápas proti závodníkovi z Brna, kterého ještě nikdy v kariéře neporazil. Výsledek zápasu o třetí místo byl však jednoznačný (5:0) a Milan tak potvrdil svoji zlepšující se formu. Na bronzovém stupínku se pak setkal s tréninkovým partnerem Filipem Vítem (oddíl TJ Auto Škoda Mladá Boleslav), který navštěvuje tréninkovou skupinu pod vedením trenéra Jana Drobečka.

V kategorii kata seniorů (+16 let) nastoupil Milan hned v prvním kole proti silnému soupeři z Brna. Ačkoli byl Milan v tomto duelu outsider, nakonec svedl s Tamborlanim vyrovnanou bitvu a prohrál 2:3. Tamborlani nakonec došel až do semifinále, kde prohrál s Pilmannem, což znamenalo konec nadějí pro Milana.

Blahopřeji oběma medailistům a děkuji děvčatům (Dora Blechová, Sára Ješetová) za diváckou podporu a za fotografie a videomateriál, který poslouží k analýze výkonů.

Tento článek byl přidán v kategorii Články.