Junioři vybojovali 2 bronzy na NP JKA

Přibližně před měsícem se náš oddíl zúčastnil prvního kola národního poháru JKA v seniorských kategoriích, v uplynulém víkendu se konal národní pohár JKA juniorských kategorií. Na této soutěži náš oddíl reprezentovala tato čtveřice závodníků: Milan Zítko, Lukáš Pevný, Sára Ješetová a Tereza Hájková, hostující z oddílu Gryf Liberec.

Jako první se na soutěžním tatami objevil Milan Zítko v kategorii kata junioři. Na národních pohárech se již několik let závodí systémem na dvě prohry, což znamená, že i jednou poražený závodník může ještě zvítězit. Tím tento soutěžní systém předchází tomu, aby se v prvním kole spolu střetli dva favorité a jeden nakonec skončil bez medaile a mezi posledními na výsledkové listině. Této výhody využil právě náš Milan. V prvním kole narazil na jednoho z největších favoritů kategorii (Daniel Beneš, SKBU Hostivař) a podlehl mu. V opravách potom 3x zvítězil a postoupil tak mezi nejlepší osmičku, kterou tvořili 4 neporažení a 4 jednou poražení závodníci. V semifinále pak předvedl třetí nejlepší sestavu a postoupil do finálové čtyřky, kde svou pozici udržel a zůstal tak na 3.místě.

V kategorii kata juniorky nás reprezentovala dvojice Ješetová, Hájková. Obě děvčata i přes jednu prohru postoupily do semifinálové osmičky, kde předvedly své sestavy, které rozhodčí ohodnotili celkovými známkami 18,2 respektive 18,0. Do finálové čtyřky postoupila ze třetího místa Sára Ješetová a Terka Hájková nakonec obsadila smolnou pátou příčku, když se mezi obě naše děvčata dostala jejich soupeřka se známkou 18,1. Sára, stejně jako Milan, zůstala na třetí příčce a vybojovala tak pro naše barvy druhý bronz.

Posledním naším želízkem v ohni byl Lukáš Pevný, který náš oddíl reprezentoval v kategorii kumite juniorů. Pro ty, kteří nesledují karate pravidelně, doplňuji, že kumite je sportovní zápas. Organizace JKA se vyznačuje tím, že sportovní zápas odehrává podle pravidel Ippon Shobu, což v češtině znamená, že se zápas hraje na jeden bod (Ippon) nebo dva půlbody (wazaari). Je to tedy podobné jako v judu. Stačí jedna kvalitně provedená bodovaná technika a zápas končí.

Lukáš měl více než roční závodní přestávku, což bylo zpočátku znát. Hned v prvním kole prohrál v prodloužení se soupeřem, který byl k poražení a dostal se tak do opravné části soutěžního pavouka, mezi prohrané. Ve druhém zápase už zlepšil svůj pohyb a neváhal použít větší počet útočných technik. Během zápasu se mu povedl kvalitní kop na záda, který byl ohodnocen půlbodem. Jeho soupeř do konce zápasu již nebodoval a tak Lukáš zvítězil na wazaari. Ve třetím kole Lukáš předvedl nejlepší výkon, ale bohužel to nestačilo. Celý zápas byl hodně svázán taktikou, protože pro oba by prohra znamenala konec v soutěži. Jediná bodovaná technika padla po střetu v poslední vteřině. Dva sudí byli ve špatné pozici a dva signalizovali bod. Jeden sudí bod pro Lukáše a jeden sudí pro jeho soupeře. Hlavní rozhodčí pak po krátké konzultaci udělil bod soupeři a Lukáš tak prohrál a v konečném hodnocení obsadil sedmou pozici. Záběr z videomateriálu pak prozradil, že Lukáš byl v kontru dříve a měl získat bod on. „Na toto se však nelze vymlouvat a je potřeba vyhrávat zápasy jiným způsobem,“ okomentoval hlavní trenér oddílu. „Vzhledem k poměrně hojné účasti považuji tyto úspěchy za uspokojivé až překvapivé,“ dodal trenér na závěr.

Tento článek byl přidán v kategorii Články.